Grafen pomaga zapobiegać rdzewieniu stali

Indyjski badacz i jego partner wymyślili nową technologię, która wykorzystuje grafen, aby zapobiec rdzewieniu stali.

Stalowe rdzewienie jest dużym problemem w przemyśle motoryzacyjnym. Pokryty farbą łatwo się zarysuje, a na zderzaku nakłada się chrom. Proces polega na dodaniu toksycznych chemikaliów

Aby rozwiązać ten problem, profesor chemii SUNY Buffalo Sarbajit Banerjee i doktorant Robert Dennis opracowali kompozyt polimerowy zawierający grafen

Grafen jest warstwą atomów węgla, ma hydrofobową i silną przewodność elektryczną. Właściwości te pozwalają stali zmniejszyć reakcję elektrochemiczną żelazo rdzewiejącego żelaza, gdy jest on narażony na działanie wody.

Obaj naukowcy dodali kompozytową powłokę do lakieru, nanieśli ją na stal, a następnie zanurzali ją w słonej wodzie. W typowym zimowym klimacie mieszanka słonej wody i soli i śniegu jest inna i samochód napotyka samochód, więc jest bardzo skuteczny jako bardzo słaba alternatywa dla środowiska.

Początkowo lakierowana blacha stalowa przetrwała tylko kilka dni w solance. Jednakże, dostosowując stężenie i dyspersję dodanego grafenu, Banerjee i Dennis mogą utrzymywać lakier w tym środowisku przez miesiąc.

Banerjee powiedział, że chce dodać coś do powłoki, która wykrywa zmiany pH wody w pobliżu zadrapań i reaguje z wodą w sposób uszczelniający pęknięcia.

Chociaż ta technologia jest daleko od komercjalizacji, niektóre duże firmy z branży stalowej również są zainteresowane udziałem w badaniu, zwłaszcza Tata Steel, która już sfinansowała eksperyment Banerjee. Dwóch naukowców otrzymało także 50 000 USD w formie dotacji z Instytutu Zapobiegania Zanieczyszczeniom w stanie Nowy Jork.

W komunikacie prasowym, Banerjee powiedział, że farba może być produkowana przy użyciu istniejącego sprzętu w lokalnej hucie.

W przeciwieństwie do sześciowartościowego chromu, który jest używany do powlekania zderzaków i niektórych silników, grafen jest nietoksyczny, ponieważ jest atomem węgla i nie wymaga użycia silnych kwasów i jest bezpieczny w całym procesie. Z tych powodów grafen jest magicznym materiałem dla przyszłych komponentów elektronicznych.