W pewnych warunkach izolator topologiczny o zmiennej strukturze

Zgodnie z informacjami Instytutu Massachusetts Institute of Technology niedawno naukowcy z uczelni stwierdzili, że w pewnych ekstremalnych przypadkach graphene może być przekształcony w unikalną funkcję izolatora topologicznego, oczekuje się nowych pomysłów na wytwarzanie komputerów kwantowych. Badania są publikowane w tym tygodniu w czasopiśmie Nature.

Naukowcy odkryli, że płatki grafenowe umieszczono w środowisku o niskiej temperaturze o sile 35 pola magnetycznego Tesli io 0,3 stopniach Celsjusza wyższej niż bezwzględne zera. Właściwości przewodzące graphene można zmieniać, aby umożliwić filtrowanie elektronów zgodnie z kierunkiem elektronowego wirowania, który nie jest obecnie dostępny w jakimkolwiek tradycyjnym systemie elektronicznym.

W typowych warunkach graphene zachowuje się jak normalny przewód i wywiera na niego napięcie, a prąd przechodzi przez niego. Ale jeśli kawałek grafenu jest umieszczony w polu magnetycznym prostopadłym do niego, właściwości zmiany grafenu - prąd płynie tylko wzdłuż krawędzi płatków grafenowych, a reszta staje się izolatorami. Ponadto prąd będzie poruszał się tylko w jednym kierunku zgodnie z kierunkiem pola magnetycznego. Zjawisko to nazywa się efektem kwantowej hali.

W nowym badaniu naukowcy stwierdzili, że jeśli doda się silne pole magnetyczne do położenia grafenu w powyższym przypadku, właściwości grafenu ulegną zmianie: elektrony nadal działają tylko wzdłuż krawędzi grafenu, ale kierunek Operacja zmienia się z jednokierunkowego na dwukierunkowy, a kierunek określony jest przez różne kierunki wirowania elektronów.

"Stworzyliśmy niezwykły specjalny dyrygent" - powiedział doktor habilitowany w dziale fizyki MIT. Wspólną funkcją izolatora topologicznego jest oddzielenie elektronów w zależności od kierunku wirowania elektronów. Jednakże, graphene nie jest izolatorem topologicznym w zwykłym znaczeniu. Mamy takie same skutki w różnych systemach materiałowych. Co ważniejsze, zmieniając pole magnetyczne, można w każdej chwili kierować elektroniczną operacją, zasilać lub nie kontrolować stanu. Oznacza to, że mogą być wykonane w układy i tranzystory, które dotychczas nie zostały osiągnięte. "

Erero, profesor nadzwyczajny w MIT, powiedział, że były to przepowiednie dotyczące tej charakterystyki grafenu, ale nikt się z tym nie zgodził. Badania wykazały po raz pierwszy potwierdzenie selektywności grafenu na spin elektronów i po raz pierwszy udowodniono, że graphene może kontrolować kierunek działania elektroniki i stan energii elektrycznej, czy nie. Eksperyment zrobił to, co niektórzy badacze próbowali od dziesięcioleci osiągnąć sukces, obiecując nowy sposób na tworzenie komputerów kwantowych.

Profesor fizyki w Massachusetts Institute of Technology, uczestniczący w badaniu, mówi, że badanie obrazuje nowy kierunek badania izolatorów topologicznych. "Nie możemy przewidzieć, jakie są ustalenia, ale poszerza nasze myślenie i zapewnia możliwości produkcji wielu urządzeń" - powiedział. "

Powiedział: "Ze względu na potrzebę ekstremalnych temperatur i silne środowisko magnetyczne, aby osiągnąć taki wymóg nie jest łatwe, więc technologia wytwarzana przez komputer kwantowy będzie bardzo profesjonalnym sprzętem, może być użyta najpierw do komputerów o wysokim priorytecie Zadań ". Następnie będą testować wydajność grafenu w niższym polu magnetycznym (1 Tesla) iw wyższych temperaturach w celu zmniejszenia progu dla technologii.